Vodoznak nejen pro virtuemart na web rychle, jednoduše a neprůstřelně

Perfektní je, že je toto řešení použitelné pro jakýkoliv web, nejen pro virtuemart. Pokud máte obrázky, které chcete ošetřit vodoznakem, v příslušném adresáři, stačí do něj umístit příslušný .htaccess a ten už se postará, aby byl obrázek zpracován příslušným scriptem.

Script je tak jednoduchý, že mu rozumím i já. Tak pojďme na to kouknout detailně...

1. Umístění souboru .htaccess do správného adresáře webu

Nejdříve je třeba umístit soubor .htaccess do správného adresáře Vašeho webu. Můžete ho dát buď do adresáře, kde máte na webu uloženy fotky, anebo to funguje i když dáte .htaccess do jakéhokoliv adresáře nad. V případě virtuemart ukládá obchod obrázky do /components/com_virtuemart/shop_image/product tak ho lze dát zde. Pak bude obsah .htaccess takto:

RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -f
RewriteRule \.(gif|jpeg|jpg)$ ../../../../watermark/watermark.php [QSA,NC]

Co to udělá? Kdykoliv bude použit soubor GIF,JPG nebo JPEG z tohoto adresáře (nebo podadresářů), dojde ke přesměrování souboru na script /watermark/watermark.php a ten jeho obsah změní. Jak? Do stávajícího obrázku vygeneruje vodoznak z obrázku /watermark/watermark.png.

2. umístění scriptu watermark.php a jeho nastavení

nyní je třeba na Vašem webu vytvořit adresář /watermark a do něj umístit soubory watermark.png, watermark.php a složku /cache.

watermark.png si samozřejmě můžete nahradit vlastním poloprůhledným png, to nechám na Vaší kreativitě. Samotný soubor watermark.png jsem si dovolil trošku zmodifikovat. Původní script nahrazoval všechny obrázky, ale já myslím, že je rozumnější zpracovávat jen velké obrázky, proto na začátku scriptu určuju velikostní limit v px pro oba rozměry x a y. Nastavte si ho podle sebe změněním proměnných $limit_x a $limit_y

3. soubory ke stažení

všechny soubory máte k dispozici zde: zip 95.65 Kb watermark.zip

 

Jmenuji se Radek Pelikán, bydlím v Ledči nad Sázavou. Mám 3 krásné děti.

Mezi mé velké koníčky patří desková hra Go a nově jsem začal cvičit Kendó v Ledči nad Sázavou.