Říjen 2013 - začíná přituhovat, první krize

Partií jsem zahrál asi 10, poměr porážek a vítězství byl 50:50, takže to chvíli vypadalo, že spadnu 6 kyu, ale krátká vítězná řada mne zase hodila nahoru, momentálně jsem na 5kyu +5%. Dvě ze svých partií jsem si nechal okomentovat silnějšími hráči na GTL (go teaching ladder) a získal potřebné informace pro svůj dalěí hráčský růst. Tímto oběma komentujícím děkuji za jejich čas a skvěle odvedenou práci!

sgf ke stažení ZDE

Nejtěžší je vyhrát VYHRANOU PARTII

Může se to stát komukoliv. Hrajete partii, vedete tak strašně, že NENÍ ŽÁDNÁ ŠANCE, aby to soupeř zvrátil, ale soupeř to nevzdává a pokračuje. Zvětšuje svou ztrátu a de facto Vás (i sám sebe) okrádá o čas. Jenže pak se něco stane a vy tu partii prohrajete. To je na mašli :)

Když jsem si tu hrůzu s odstupem procházel, snažil jsem se poctivě najít, kdy se to zlomilo a co jsem udělal špatně. Ano, když vedete, je chyba se začít BÁT O VÍTĚZSTVÍ, hrát ustrašené tahy, vyhýbat se boji. Nicméně pokud vedete opravdu hodně a soupeř nevzdává, je ještě větší chyba SNAŽIT SE HRU CO NEJDŘÍV UKONČIT VELKÝM ÚDEREM, který soupeři otevře oči a ten konečně uvidí tu obrovskou ztrátu a vzdá to. Kdepak, nevzdá. Pokud je takový blázen, že stále pokračuje ve hře, pár bodů další ztráty ho nepřesvědčí.

Takže se smiřte s tím, že navyšovat ztrátu nemá smysl, hrejte na jistotu a neperte se o další body. Nakonec to bude nejkratší cesta, jak uzavřít partii. Go se nehraje na skóre. A možná znáte zlaté Go přísloví: bohatý muž se nezabývá malými věcmi...

Komentář začíná tahem 80, po kterém mi jako černému došla trpělivost a zahrál jsem krásný krvežíznivý tah. Projděte si se mnou radost z boje, bezstarostnost jasného vítězství, zmatkování, paniku a nakonec ostudný závěr. Snad Vám to pomůže se vyvarovat stejných chyb.

sgf ke stažení ZDE

Jak se poučit z prohry pomocí GTL (go teaching ladder)

Prohlížet si záznam vlastní partie, kterou člověk prohrál, je docela masochismus. Na druhou stranu ale není lepší možnost, jak se zlepšit, než poznat své chyby, takže stejně Vám nic jiného nezbývá.

Kdysi dávno jsem chodil do Go klubu, kde mi zkušenější členové udělali rozbor partie a pomohli mi najít správnou cestu. Dnes už tu možnost nemám, přestěhoval jsem se. Ale naštěstí existuje na webu skvělá služba Go teaching Ladder, kde můžete poslat záznam partie a nechat si ji okomentovat dobrovolníky. Nevýhoda je, že česky tam málokdo umí, očekávejte spíše angličtinu. O to víc mne potěšilo, že hned napodruhé jsem natrefil na češku! Záznam partie i s komentářem a variantami přikládám pro své i Vaše poučení.

Mimochodem, soupeř v této partii se mnou hrál 2 partie najednou. Jednu zaslouženě vyhrál, druhou jsem vyhrál já. Tak to chodí...

 

sgf ke stažení ZDE

Když chcete tak moc vyhrát, až nakonec přece jen bojujete o vítězství

Po sérii porážek jsem potřeboval restart. Hlavně mne štvalo, že tuto partii jsem měl výborně rozehranou, ale pak udělal pár kravin (hlavně vlevo nahoře). Blížila se koncovka, tak 183 a já při všech možných propočtech počítal, že jsem pozadu o cca 10 bodů. Pokusil jsem se tedy o ty body porvat.

Paradoxně jsem si hned poté vytvořil hanami Kó, na kterém se dalo hodně bodů získat. Leč jeden tah provedený v lehce alkoholizovaném stavu celý plán  zhatil, připravil jsem se nejen o bod, ale i o skvělou šanci. Na desce už moc možností nezbývalo. A tak jsem začal vytvářet něco z ničeho. Měl jsem trošku štěstí, podotýkám. Ale povedlo se znovu vytvořit Kó, tentokrát tak obrovské, že rozhodovalo celou partii.

A jak to dopadlo? Koukněte se :) 

 

 

 

 

Jmenuji se Radek Pelikán, bydlím v Ledči nad Sázavou. Mám 3 krásné děti.

Mezi mé velké koníčky patří desková hra Go a nově jsem začal cvičit Kendó v Ledči nad Sázavou.